Když něco přebírám, budu to taky muset někde provozovat
Práce pro architekta, databázistu, vývojáře a IT.
Bývá dobrým zvykem, že vývojáři vyvíjí na svém prostředí a ne rovnou v produkčním. Proto je dobré si udělat prostředí vlastní. Pomíjím teď specifika projektů, kde vývojové a další prostředí poskytuje přímo zákazník. Můžete začít tím, že si zjistíte, na jakém HW běží aplikace u zákazníka, jaký OS používají, jakou mají DB, jaký další SW je potřeba pro běh aplikací atd. Ve své firmě se pak následně snažte vybudovat prostředí co nejpodobnější.
Až budete zřizovat nové servery, doporučuji už dopředu počítat s tím, že budete mít jednotlivých prostředí časem nejspíš víc (pro vývojáře, testery a analytiky). Takže už na začátku zvolte vhodnou konvenci v pojmenování, ať je na první pohled jasné, do kterého prostředí jaký server patří.
Rozchoďte si databázi. Pokud není DB součástí instalace jednotlivých aplikací, budete si ji muset někde stáhnout a u sebe nainstalovat.
Struktura databáze
Bez té se určitě neobejdete. Dejte si pozor při jejím získávání na následující: zákazník může (a většinou i má) několik prostředí (například testovací a produkční). Databáze se pro tato prostředí mohou lišit. V testu mohou být věci navíc (nebo i méně) než na produkci. Snažte se proto, aby zákazník dotlačil předchozího dodavatele k tomu, aby databáze na jednotlivých prostředích uvedl do stavu 1:1. Během přebírání může původní dodavatel stále do DB dělat různé úpravy. Nespoléhejte se proto, že pokud si na začátku přebírání stáhnete databázi, bude taková i na jeho konci. A i když tohle vše bude v pořádku, stále máte šanci, že naleznete v DB věci, které se vůbec nepoužívají. Čím dříve se na to zeptáte, tím spíš vám někdo odpoví. Za dva roky o tom už zákazník nebude nic vědět a s původním dodavatelem už taky dávno nemusí být v kontaktu, takže ani jeho se nezeptá.
Data
Tak ty se vám také budou hodit. Kvůli GDPR a jiným bezpečnostním omezením je vám většinou nikdo osobní data nebude chtít poskytnout bez jejich anonymizace. To pro vás, protože o nich a o systému, který přebíráte, zatím prakticky nic nevíte, bude ale problém, protože nebudete vědět všechny potřebné vazby a souvislosti, abyste to byli schopní udělat pořádně. Možná má ale nějaká data předchozí dodavatel nebo sám zákazník. Snažte se proto, aby vám nějaký vzorek poskytli. Co si ale budete moci stáhnout nejspíš bez problémů, budou číselníky, různá nastavení a parametry.
Když už máte své prostředí, měli byste mít na něj také co nainstalovat. Nejspíš ještě nebudete mít vlastní instalační balíčky aplikace (nebo aplikací), protože je ještě neumíte vytvářet. Proto si vyžádejte ty, které má váš zákazník od předchozího dodavatele. Můžete si tak začít rozbíhat prostředí nezávisle na přebírání kódu, což ocení především analytici, kteří si budou chtít nové aplikace co nejdříve prohlédnout. Zároveň vám to umožní zjistit, zda jste se opravdu dozvěděli o všem, co si máte nainstalovat k tomu, aby teď už skoro vaše aplikace běžela. Ne vždy (respektive prakticky nikdy) je vše řádně zaznamenáno v instalačních a administrátorských příručkách, které si tímto projdete a zjistíte, co v nich chybí. A i pokud nebude žádný potřebný SW chybět, užijete si určitě spoustu zábavy s nastavováním různých parametrů.
Máte nainstalováno? Jen málo systémů, modulů, aplikací nebo jiných částí, ať už je nazýváte, jak chcete, funguje samo. Většinou je budete muset přes nějaká rozhraní propojit. Pokud máte všechny části daného systému, budete v pohodě. Většinou jsou ale potřeba i aplikace, které vám nikdo neposkytne, a které sice zákazník má, ale spravuje mu je jiná firma a nemůže vám je poskytnout. Anebo i kdyby chtěl, je to tak složité, že pro vaše potřeby by jejich zprovoznění bylo dost nákladné. V tom případě vám nezbyde nic jiného než zjistit, jak dané rozhraní funguje a naprogramovat si nějaký jeho emulátor. U spousty případů si vystačíte s odesláním dat a obdržením jednoduché návratové hodnoty. Jiná rozhraní mohou být dost složitá. Nezapomeňte proto do harmonogramu přebírání zohlednit i toto.
Ještě poznámku. V podobné situaci byl nejspíš i předchozí dodavatel a zmiňovaná rozhraní si také musel nějak vytvořit. Asi vám je jen tak nedá, ale zkuste si projít kód, který přebíráte. Dost často se stává, že jsou ona rozhraní přímo v něm někde schovaná. I vývojář je totiž potřeboval a musel je mít někde po ruce.
Výsledkem tohoto kroku by mělo být vybudované prostředí u vás ve firmě a fyzické převzetí aplikací (čímž se myslí, že získáte minimálně jejich instalační balíčky) včetně dokumentace.
Jestli jste s instalačními balíčky neobdrželi i zdrojový kód, měli byste ho začít rychle shánět. Bude brzy potřeba. Kód, který si seženete, by měl odpovídat instalačním balíčkům, které jste obdrželi.